“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Deneyimler” çalıştayı gerçekleştirildi.

Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi kapsamında ; 28-29 Kasım 2016 tarihlerindeKadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Deneyimler” çalıştayı  Ankara’da gerçekleştirilmiştir.
Çalıştaya ;  yabancı uzmanları, paydaş kurumların temsilcileri, Genel Müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşların yöneticileri  ve  personeli katılım sağlamıştır.
Çalıştayda  ; proje kapsamında Hollanda ve İspanya’ya gerçekleştirilen çalışma ziyaretlerinin deneyimlerinin paylaşılmasının yanı sıra, Faile Yönelik Hizmetler, Psiko-Sosyal Destek ve Konukevi Sonrası Hizmetler konularında İspanya, Almanya ve İngiltere’de uygulamalara dair sunumlar gerçekleştirilmiştir.
Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser USTAOĞLU’NUN açılış konuşmaları ile başlayan Çalıştayda ;
Faile yönelik hizmetler konusunda uzman Ralf Puchert tarafından gerçekleştirilen “Avrupa ve Almanya’da Mağdur Güvenliği Temelli Fail Çalışmaları”  başlıklı sunumda ;  “Aile İçi Şiddet Failleri ile Çalışma için Avrupa Ağı ,”Almanya Uygulamaları” ve “Failler ile çalışmalarda temel ilkeler” konularında bilgi ve deneyim paylaşılmıştır.
Psiko-Sosyal Destek konusunda uzman Patricia Schneider tarafından yapılan  “Aile İçi Şiddet Mağdurları için Psikososyal Hizmetler” başlıklı sunumda ise ; Almanya’da  aile içi şiddetin tanımı ve yaygınlığı ile aile içi şiddet mağdurlarına verilen hizmetlere değinilmiştir.
Aile içi şiddet mağdurlarına yönelik Almanya’daki ulusal yardım hattı, kadın sığınma evleri, mülteci evleri, danışmanlık hizmetler, müdahale merkezleri, çatı organizasyonlarının  işleyişi hakkında bilgiler aktarılmıştır.
Konukevi Sonrası Hizmetler konusunda İspanya modeli Arantxa DIAZ UGARTE ve İngiltere modeli ise Özlem ALPŞEN tarafından anlatılmıştır.
İspanya modelinde ; Cinsiyet-temelli Şiddete Yönelik Bütüncül Koruma Tedbirleri kapsamında Ülkede uygulanmakta olan modele ilişkin 24-saat erişilebilir 016 yardım hattı, cinsiyet temelli şiddet mağdurlarına telefon bakım ve koruma hizmetleri , izleme sistemi, adli yardım, çalışma hakları, istihdam programları, ekonomik haklar ve barınma programları konularında detaylı bilgiler paylaşılmıştır.
İngiltere Modelinde ise; sığınma evleri hizmeti ve sığınma evleri dışındaki kadınlar için sunulan hizmetler, danışmanlık ve müdafilik hizmetleri, aile içi şiddeti anlamak üstüne kısa kurslar, kadınlar ve çocuklar için uzman terapi ve grup çalışmaları hizmetleri, beceriler ve öz-güven geliştirme atölyeleri, iş bulma ya da işe geri dönme üstüne bire-bir destek hizmetleri ve atölyeleri konusunda çalışmalar paylaşılmıştır.
Çalıştay sonuçları raporlanarak, Genel Müdürlüğümüzün  kadına yönelik şiddetle mücadele alanındaki   planlamalarında değerlendirilecektir.


 
 


Sonraki Sayfa: ''Kadınların sorunlarını çözmeden, dünyaya ve insanlığa dair hiçbir hedefe ulaşmak mümkün değildir''

Önceki Sayfa : Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) Projesi I. Yönlendirme Kurulu Toplantısı 2 Aralık 2016 Tarihinde Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü toplantı salonunda Gerçekleştirildi.